Ceny energií

29.07.2024, aktualizováno
  • Oddělení ochrany spotřebitele
  • Cena

Z čeho se skládá cena elektřiny nebo plynu?

Cena za energii (elektřina nebo plyn) se skládá z regulované a neregulované části a daní.

Regulovanou část stanovuje ERÚ ve svých cenových výměrech a zahrnuje složky, které je nutné vybrat na provoz, údržbu, obnovu a posilování i inovace sítí, ale také na fungování operátora trhu a regulátora. U elektřiny se navíc vybírá příspěvek na podporované zdroje energie.

Neregulovaná část je pak odvozena od cen komodity (tzv. silová elektřina a zemní plyn) na velkoobchodních trzích neboli na burze a navýšena o zisk dodavatele energie. Rozhodnutí o výši neregulované části ceny je čistě na dodavateli, ERÚ nemá oprávnění do ní jakkoli zasahovat.

Může se cena elektřiny nebo plynu v průběhu roku zvýšit?

Regulovaná část ceny za energii (elektřinu nebo plyn) je každoročně stanovena cenovým výměrem ERÚ do 30.11. s platností na celý následující kalendářní rok. Tato změna není důvodem k ukončení smlouvy s dodavatelem a týká se všech dodavatelů.

Neregulovaná část ceny energie se může měnit na základě smluvních vztahů mezi dodavatelem a spotřebitelem. Pokud dodavatel cenu zvyšuje (umožňuje-li mu to smlouva), musí to spotřebiteli oznámit. Jednostranné zvýšení ceny vám dává právo smlouvu vypovědět.

Jistým specifikem jsou pak smlouvy s dynamickým určením ceny, kdy se nabídková cena energie v průběhu roku odvíjí od ceny na velkoobchodním trhu. Cena je stanovena podle předem známého vzorce, neustále tedy kolísá, a k oznamování jejího zvýšení tak zpravidla nedochází.

Kdy mi dodavatel může jednostranně změnit cenu?

Dodavatel energie má za určitých podmínek právo vám jednostranně zvýšit cenu elektřiny či plynu (a rovněž změnit jiné smluvní podmínky). Konkrétně v případě, že ve smlouvě nemáte sjednanou tzv. fixní cenu, tedy cenu pevně stanovenou pro určité období, a zároveň si právo na jednostranné zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek ve smlouvě ujednal. Musí vám takovou změnu ovšem oznámit minimálně s třicetidenním předstihem, prokazatelně a adresně; nestačí tedy například jen zveřejnění informace na webových stránkách dodavatele.  

  1. Změnu mi dodavatel řádně oznámil

Pokud smlouva jednostrannou změnu umožňuje a pokud dodavatel splnil všechny své povinnosti, spojené s jednostranným zvýšením ceny, mění se k oznámenému datu vaše cena. V případě, že se změnou nesouhlasíte, můžete smlouvu vypovědět, a to nejpozději 10. den před oznámeným datem změny.  

  1. Změnu mi dodavatel řádně neoznámil

Pokud není změna dodavatelem řádně oznámena, nevyvolá právní účinky. V takovém případě namítejte neúčinnost změny a trvejte na původní ceně. Ovšem není to důvod k výpovědi smlouvy. Smluvní vztah trvá dál a v platnosti vám zůstává původní cena.

K problematice jednostranné změny ceny vydal ERÚ výkladová stanoviska č. 1/2022 a č. 2/2022.

Relevantní právní úprava: § 11a energetického zákona

Co je to smlouva s dynamickým určením ceny?

Dynamické určení ceny je způsob stanovení ceny dodávky elektřiny nebo plynu, kde se cena během doby trvání smlouvy mění podle změn cen elektřiny nebo plynu na krátkodobých trzích.

K tomu, aby smlouva s dynamickým určením ceny nabyla účinnosti, je třeba, aby bylo odběrné místo vybaveno průběhovým měřením elektřiny nebo plynu, běžně takovým měřidlem spotřebitelé vybaveni nejsou.

Spotřebitel má právo smlouvu s dynamickým určením ceny kdykoli vypovědět s výpovědní dobou v trvání 1 měsíce, která počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi dodavateli.

Relevantní právní úprava: § 11ca energetického zákona

Kde mohu získat informace o cenových nabídkách jednotlivých dodavatelů?

Nabídky dodavatelů elektřiny nebo plynu si můžete porovnat v našem srovnávači.

Standardní cenové nabídky by měly být též dostupné na webových stránkách jednotlivých dodavatelů.

Co dělat, pokud nemám peníze na platby za energie?

Situaci rozhodně neřešte rychlou (a nebezpečnou) půjčkou!

Nemáte-li dostatek finančních prostředků pro úhradu záloh nebo nedoplatku, začněte okamžitě jednat s dodavatelem, který vám může umožnit splátkový kalendář. To znamená, že se domluvíte, kdy a po jakých splátkách budete postupně splácet svůj dluh.

Zákon neumožňuje odpojit odběrné místo po jedné neuhrazené platbě, o dodávky kvůli jedné nezaplacené záloze nepřijdete.

V případě finanční tísně vám Úřad práce může přiznat příspěvek na bydlení, který pomáhá při placení nákladů na bydlení, včetně energií, a žádat o něj můžete až tři měsíce zpětně. Na Úřadě práce lze také požádat o doplatek na bydlení, případně o tzv. mimořádnou okamžitou pomoc. Bližší informace naleznete na webových stránkách Úřadu práce ČR.