Závěrečné práce studentů

01.04.2022, aktualizováno
  • Oddělení personální a mzdové
  • Kariéra

Diplomové práce

Jméno studenta Název práce Univerzita a fakulta Akademický rok zpracování Stručný popis a obsah práce Proč je téma pro ERÚ důležité
Anna Zajíčková Dynamika závislosti velkoobchodní a maloobchodní ceny elektřiny VŠE v Praze, Fakulta informatiky a statistiky 2022/2023 Cílem diplomové práce je poskytnout podrobnou analýzu vztahu mezi velkoobchodními a maloobchodními cenami elektřiny s využitím vhodných statistických a ekonometrických metod se zaměřením na český a evropský trh. V důsledku liberalizace byla podpořena konkurenceschopnost, zvýšená efektivita trhu a snížené náklady na elektřinu, ale také s sebou přinesla větší volatilitu a nejistotu cen elektřiny. Pochopení dynamického vztahu mezi velkoobchodními a maloobchodními cenami elektřiny je proto důležité pro mnoho účastníků trhu, včetně ERÚ. Za účelem zjištění dynamiky a významnosti závislostí maloobchodních a velkoobchodních cen je nejprve použita shluková analýza pro rozdělení evropských států do shluků s podobnými vzorci časových řad cen. Vektorovými autoregresními modely je poté zkoumán dynamický vztah mezi cenami elektřiny v České republice a Německu.  Na základě výsledků přináší práce cenné poznatky o stavu energetického sektoru a vztazích MO a VO ceny elektřiny, které jsou klíčovými ukazateli výkonnosti trhu, ziskovosti účastníků trhu a cenové dostupnosti elektřiny pro spotřebitele. Pro efektivní ochranu konečných zákazníků je nutné provádět kontinuální a sofistikovaný monitoring trhu jehož součástí je i vazba velkoobchodních a maloobchodních cen energií. Vyhodnocení výsledků má velký význam pro zhodnocení úrovně hospodářské soutěže v energetickém sektoru.
Kristián Solar Analýza vstupu podniku na velkoobchodní trh s elektřinou ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická 2022/2023 Práce se zabývá zhodnocením vstupu nového subjektu na velkoobchodní trh s elektrickou energií. Je popsána nynější charakteristika velkoobchodního a krátkodobého trhu s elektřinou v ČR společně s vypořádáním na těchto trzích. Dále autor seznamuje s podmínkami, které je nutné splnit pro založení nového obchodníka, jakožto podmínky pro udělení licence od ERÚ, pro vstup na velkoobchodní trh organizovaný EEX a krátkodobý trh organizovaný OTE. Následně je pomocí HFPC křivky odhadnuta cena na krátkodobém trhu, ze které jsou určeny ceníky pro nově vzniklého fiktivního obchodníka. Tyto ceníky jsou nakonec porovnány s konkurenčními obchodníky a jsou vyhodnoceny rizikové parametry, které mohou do podnikání vstoupit. V rámci posílení schopností pro ochranu spotřebitele je zapotřebí důkladné zmapování tržních mechanismů a povinností, které musejí držitelé licence na obchodování s energiemi splňovat pro správný a efektivní výkon licencované činnosti. Práce pomohla objasnit zásadní rozdíly mezi jednotlivými typy obchodování a jejich vlivy na finanční zdraví fiktivního dodavatele energií.
 Jan Vojtěch Zhodnocení konceptu energetické komunity v podmínkách ČR VUT v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií 2022/2023 Práce se zaměřuje na posouzení komunitní energetiky v ČR zejména se zaměřením na dopady na cenovou regulaci provozovatelů distribučních soustav. První část se zabývá popisem evropských směrnic, regulačních nástrojů a nástrojů podpory v oblasti energetických komunit v zemích Evropské unie, konkrétně Rakouska, Německa, Francie a Španělska. Druhá část je věnována studii budoucího vývoje tuzemských decentralizovaných zdrojů. Třetí část se zabývá legislativním stavem tuzemských energetických komunit. Čtvrtá část je zaměřena na popis použitelných alokačních klíčů a rozdílů mezi nimi, dále pak distribučními poplatky distribuční sítě a jejich případnými úpravami a možnými slevami v rámci energetických komunit. Pátá část se zabývá popisem modelu a scénářů použitých pro analýzu na něm včetně uvedení výsledků a dopadů na distribuční poplatky. Závěrečná část obsahuje shrnutí doporučení pro jednotlivé zúčastněné strany. V energetických soustavách se objevuje trend tzv. energetických společenství, tedy situace, kdy se skupina bytů či domů domluví na společné instalaci obnovitelného zdroje energie, odebírá z něho energii a v případě přebytku tuto energii prodává do soustavy. Jedná se o zvláštní hierarchii odběrných míst, kterou je nutné správně nastavit skrze primární i sekundární legislativu tak, aby tento nový trend byl jednoduchý a snadno využitelný na úrovni konečných zákazníků a zároveň významně neublížil dalším účastníkům na trhu s energiemi.
Martin Štefek Analýza využití pokročilých nástrojů v budoucí podobě tržního segmentu elektroenergetiky VUT v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií 2020/2021 Práce souhrnným způsobem představila nové trendy v provozu elektroenergetických sítí a představila, jakým způsobem nové role typu prosumers, energetická společenství, poskytovatel či agregátor flexibility ovlivní výkon regulace v energetice. Práce tak poskytla komplexní pohled na probíhající transformaci energetiky. Technologický vývoj obvykle probíhá rychleji než legislativní proces umožňující adaptaci výsledků tohoto technologického vývoje do každodenní praxe. Proto je pro regulační úřad důležité mít zmapované veškeré probíhající změny, aby mohl snadno a spravedlivě chránit zájmy zákazníků a držitelů licencí na výrobu, obchod, přenos či distribuci elektrické energie.
Pavel Pololáník Analýza současných statistických výkazů a SW možností pro hodnocení energetických soustav VUT v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií 2020/2021 Práce obsahuje procesní posouzení statistického výkaznictví ERÚ a možností, jakými lze tento proces zkvalitnit. Práce dále zpracovává výpočetní kód v jazyce Python a jeho implementaci do analytické platformy KNIME, která umožňuje přehledně a jednoduše vizualizovat datové struktury. Zpracování statistických zpráv o provozu elektroenergetických, plynárenských a teplárenských soustav patří mezi každoroční a kvartální povinnosti ERÚ. Postupný vývoj výpočetních nástrojů a matematických metod přináší nové způsoby a nové ukazatele poskytující nový pohled na dlouhodobý vývoj celkové vyrobené a spotřebované energie v ČR. Jako ERÚ je naším zájmem tyto nové způsoby využít v rámci statistického výkaznictví a odborné i laické veřejnosti nabídnout kvalitní, přehledné a srozumitelné informace.
Miroslav Švéda Sector coupling a budoucí podoba sektoru elektroenergetiky a plynárenství VUT v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií 2020/2021 Práce obsahuje posouzení sbližování sektorů elektroenergetiky a plynárenství jakožto strategických odvětví národního hospodářství. Práce představuje klíčové ekonomické ukazatele obou sektoru a jejich provázanost, zároveň přehledně shrnuje technologický vývoj, který stojí za sblížením obou sektorů. Sector coupling představuje integraci dvou stěžejních nosičů energie, a to sice elektřiny a zemního plynu. Oba dva sektory ERÚ svými aktivitami reguluje. Stabilita obou sektorů je klíčová pro fungování národní ekonomiky
Václav Nocar Využití akumulace elektrické energie a její vliv na trh s elektřinou ZČU v Plzni, Fakulta elektrotechnická 2019/2020 Náplní práce je široká analýza možností akumulace elektrické energie s důrazem na bateriová úložiště. Práce odpovídá aktuálním trendům v provozu energetických soustav, kde stále roste význam a možnosti integrace bateriových systémů pro zajištění vyšší stability elektrizační soustavy při intermitentní výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Cílem práce bylo zmapovat podmínky a zkušenosti s provozem bateriových systémů a navrhnout vhodný legislativní rámec pro ukotvení bateriových akumulačních systémů do legislativy v ČR. Akumulace energie bateriovými systémy je stěžejním trendem v elektroenergetice, který může změnit pohled na konvenční nastavení výroby a spotřeby energie. Je nutné nastavit vhodný legislativní rámec a zhodnotit dopady akumulace na všechny zúčastněné strany.

Bakalářské práce

Jméno studenta Název práce Univerzita a fakulta Akademický rok zpracování Stručný popis a obsah práce Proč je téma pro ERÚ důležité
Zdeněk Holas Zvyšování energetické účinnosti v podmínkách ČR VUT v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií 2021/2022 Práce se zabývá zvyšování energetické účinnosti hospodářství v podmínkách ČR. Na základě zpracování legislativních dokumentů EU, statistických databází týkajících se primární a konečné spotřeby energie, národních akčních plánů ČR a dalších států EU (Francie, Dánska, Finska) byly navrženy způsoby, kterými by ČR mohla zvýšit energetickou účinnost. V práci byly zohledněny také současné nejlepší technologie pro zvyšování energetické účinnosti. Problematika energetické účinnosti je celoevropským tématem a ČR vždy patřila k zemím s nejhoršími výsledky. Protože se jednotlivá opatření velmi citelně dotýkají i regulovaných subjektů, je zapotřebí vhodně zmapovat efektivitu jednotlivých opatření a případné dopady na konečné spotřebitele.
Martin Prečuch Dopady klimaticko-energetické politiky EU na provoz elektroenergetických soustav VUT v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií 2020/2021 Bakalářská práce analyzuje vývoj evropské klimaticko-energetické politiky – jakým způsobem docházelo k formování současného fungování energetického sektoru a trhu s energiemi. Cílem práce bylo posouzení aktuálního legislativního balíku European Green Deal a zhodnocení, co tento legislativní balík přinese českému hospodářství s důrazem na provoz elektroenergetických soustav. V současné globalizované době není česká energetika izolovaná od zbytku světa, jako součást Evropy je nutné ctít práva a povinnosti vyplývající z členství v Evropské unii, která svými aktivitami zásadně ovlivňuje národní hospodářství. Je záměrem ERÚ mít zmapovaný aktuální stav a možný budoucí vývoj legislativních aktů v energetice, které mohou ovlivnit výkon regulace.