Chci si sám vyrábět elektřinu

18.01.2024, aktualizováno
  • Oddělení ochrany spotřebitele
  • Životní situace
Bydlím v rodinném domě a chci vlastní elektrárnu

Pro domácí výrobnu elektřiny, kterou používáte pro vlastní spotřebu, nepotřebujete licenci od ERÚ. Konkrétně se bez ní obejdete tehdy, pokud elektrárnu nebudete využívat pro podnikatelskou činnost, a zároveň bude mít výkon do 50 kW. V tomto případě nepotřebujete ani stavební povolení.

Ne každý dům je ovšem pro vlastní elektrárnu vhodný, a ne pro každého je výhodná. Proto doporučujeme každému, kdo o ní uvažuje, aby se ještě před rozhodnutím o jejím pořízení seznámil alespoň se základními právy a povinnostmi, které se s připojením a provozováním výrobny pojí. Zároveň si u příslušného distributora zjistěte, jestli je ve vaší lokalitě volná kapacita pro nové připojení (informaci by měl mít na webu).

Rozhodli jste se pro elektrárnu? Pak vás čeká proces, který se dá rozdělit do dvou hlavních fází. První se týká samotné žádosti o připojení, která je nutností pro úspěšné uzavření smlouvy o připojení. Druhá pak zahrnuje výstavbu výrobny a její uvedení do provozu při splnění všech legislativou požadovaných podmínek. Prostudujte si náš podrobný návod.

V praxi se zájemci často obrací na specializované firmy a nechají si výrobnu elektřiny dodat na klíč. I v tomto případě je velmi důležité mít nastudované základní informace, nenechat celý proces pouze na vybrané společnosti, ale naopak se o jeho průběh aktivně zajímat. Na webu Energiezamene.cz najdete desatero tipů, jak nenaletět neseriózní, či přímo podvodné firmě.

Uvažuji o výrobně s výkonem nad 50 kW / Chci s vyrobenou elektřinou podnikat

V těchto případech se neobejdete bez licence ERÚ. Žadatelé o licenci na našem webu najdou jak seznam dokumentů, bez kterých se neobejdou, tak vzory jednotlivých formulářů.

V samostatném textu uvádíme, na co si speciálně dát pozor, přičemž vycházíme z častých chyb, s nimiž se setkáváme.

Chci se zapojit do sdílení elektřiny

Ani pokud bydlíte v bytě nemusíte si zoufat. Od roku 2023 máte možnost si, společně se sousedy, zřídit společnou elektrárnu a vyrobenou elektřinu si rozdělovat podle předem stanoveného alokačního klíče. Také v tomto případě platí, že před finálním rozhodnutím o pořízení elektrárny byste se měli seznámit alespoň se základními právy a povinnostmi, které se s připojením a provozováním výrobny pojí, a zároveň si u příslušného distributora zjistit, jestli je ve vaší lokalitě volná kapacita pro nové připojení (informaci by měl mít na webu).

Do společného projektu se může zapojit libovolný počet obyvatel vašeho domu, nemusí jít o všechny. Zájemci by se už na začátku měli závazně domluvit na všem podstatném – myslete na to, že celé společné úsilí může zhatit jen jeden nepřipravený zájemce.

Projděte si náš podrobný návod i stručnější desatero.

Sdílejte