Jak mohu začít odebírat energie?
K tomu, abyste mohli odebírat elektřinu nebo plyn pro svou domácnost (nebo jinou nemovitost), potřebujete být připojení k distribuční soustavě. V praxi to znamená zřídit si odběrné místo, tedy odeslat na příslušného distributora žádost o připojení, a následně uzavřít smlouvu o připojení k distribuční soustavě.
Samotnou dodávku energií pak zajišťuje dodavatel. Zatímco distributor je v dané lokalitě jen jeden, dodavatele si můžete zvolit. Při hledání toho nejvhodnějšího můžete využít náš srovnávač nabídek.
Ještě před tím, než začnete energie odebírat, vám distributor nainstaluje elektroměr či plynoměr, který vám bude měřit spotřebu.
Podle čeho si vybrat dodavatele? Jaký typ smlouvy volit? Je výhodná fixace ceny?
Nejlepší dodavatel je ten, který má kromě výhodné ceny i kladné reference, tedy pozitivní zkušenosti zákazníků (konkrétnější být v této odpovědi z pozice nezávislého regulátora nemůžeme).
Srovnání cenových nabídek dodavatelů energie naleznete v našem srovnávači.
Zda uzavřít smlouvu na rok, dva, nebo tři, je na vaší strategii. Výkyvy cen nelze předvídat. Nelze tedy úplně jasně říct, zda se vyplatí kratší nebo delší fixace ceny, potažmo délka smlouvy na dobu určitou.
Dodavatele, kterým byla vydána licence na obchod s energií (elektřinou nebo plynem), najdete ve vyhledávači licencí. Ne všichni tito držitelé licence na obchod s energií však působí na trhu aktivně.
Co je to tzv. Prolongace smlouvy? Jak jí zamezit?
Tzv. automatická prolongace smlouvy znamená automatické prodloužení doby trvání smlouvy v případě, že ani jedna ze stran (tedy ani vy, ani dodavatel) neprojeví v určité lhůtě s prodloužením nesouhlas.
Dodavatel je povinen vám prokazatelně a adresně oznámit nejméně 30 dnů před datem prolongace cenu za dodávku, platební podmínky, výši smluvní pokuty a dobu, na kterou se smlouva prodlužuje. Pokud smlouva odkazuje na obchodní podmínky, dodavatel musí poskytnout text podmínek nebo odkaz na webové stránky, kde jsou podmínky uveřejněny. Součástí oznámení je také poučení o právu spotřebitele smlouvu vypovědět. Pokud dodavatel svoji povinnost nesplní, hledí se na smlouvu po prolongaci jako na smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou.
V případě, že nechcete, aby k prolongaci došlo, zašlete dodavateli výpověď smlouvy. Smlouvu můžete vypovědět kdykoliv až do dvacátého dne před uplynutím sjednané doby trvání závazku ze smlouvy (s účinností ke dni uplynutí sjednané doby trvání závazku ze smlouvy).
Vzor výpovědi naleznete zde.
Relevantní právní úprava: § 11c energetického zákona
Jak mohu ukončit smlouvu s dodavatelem?
K tomu, zda a jak můžete smlouvu ukončit bez sankce vám pomůže interaktivní průvodce, který vás dovede ke správnému vzoru pro ukončení smlouvy.
Smlouvu můžete uzavřít na dobu neurčitou, což znamená, že doba trvání není nijak časově vymezena. Můžete ji pak kdykoliv ukončit výpovědí. Po uplynutí výpovědní doby (typicky tříměsíční) smlouva zaniká.
Smlouva na dobu určitou se naopak uzavírá na konkrétní časový úsek a standardně je možné ji ukončit až po uplynutí smluvené doby. Zpravidla bývá sjednáno její automatické prodloužení, tzv. prolongace. Jestliže nechcete ve smluvním vztahu nadále pokračovat, je možné smlouvu vypovědět do 20. dne před prolongací. Dále je možné smlouvu uzavřenou na dobu určitou ukončit např. v případě, že se stěhujete, z důvodu zániku vlastnického či užívacího práva.
Uzavřel jsem smlouvu s dodavatelem distančním způsobem nebo mimo obvyklé obchodní prostory dodavatele. Jak mohu smlouvu ukončit?
Smlouvu o sdružených službách dodávek elektřiny nebo plynu, pokud byla uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání či distančním způsobem (např. v místě vašeho bydliště, po telefonu či elektronickou cestou), lze ukončit následujícími způsoby:
- odstoupením do 14 dnů ode dne uzavření smlouvy (tj. od data podpisu) podle občanského zákoníku, pokud jste smlouvu s dodavatelem uzavřeli během tzv. organizované prodejní akce, nebo při nevyžádané návštěvě ve své domácnosti, můžete od smlouvy odstoupit dokonce až ve lhůtě 30 dnů od jejího uzavření,
- výpovědí (při změně dodavatele) do 15. dne po zahájení dodávky elektřiny/plynu podle energetického zákona. Výpověď je účinná uplynutím patnáctidenní výpovědní doby, která počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.
Relevantní právní úprava: § 1829, § 1829a občanského zákoníku, § 11b energetického zákona
Jak mohu ukončit smlouvu s dodavatelem v případě, že se stěhuji?
Jestliže Vám zaniklo vlastnické nebo užívací právo k odběrnému místu, máte právo bez postihu vypovědět závazek ze smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu nebo závazek ze smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení oznámení výpovědi závazku ze smlouvy držiteli licence.
Relevantní právní úprava: § 11e energetického zákona.
Jak mohu ukončit smlouvu s dodavatelem, kterou za mne uzavřel zprostředkovatel?
Právo vypovědět smlouvu o dodávce či smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, kterou za vás uzavřel zprostředkovatel, máte bez ohledu na to, zda tak zprostředkovatel učinil v obchodních prostorách či mimo ně. Můžete tak učinit ve lhůtě do 15. dne po zahájení dodávky.