Příběh ze spotřebitelské linky
Panu Jaroslavovi před domem „milý pán“ nabídl, že mu ušetří nemalé peníze za elektřinu. Podepsal s ním proto plnou moc, a „ještě nějaké dva další papíry“. Jak se později ukázalo, byla to dohoda o zprostředkování nového dodavatele elektřiny a souhlas s ukončením stávající smlouvy o dodávce elektřiny i za cenu smluvní sankce. Milý pán za své zprostředkování zaslal fakturu na 5 000 Kč, dodavatel energie za předčasné ukončení smlouvy fakturu na 12 000 Kč.
Radíme, jak jednat se zprostředkovateli
- Zprostředkovatel je prostředník mezi vámi a dodavatelem energií. K zajištění dodávek energií zprostředkovatele nepotřebujete. Můžete uzavřít smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu s dodavatelem přímo.
- Energetický regulační úřad vede evidenci registrovaných zprostředkovatelů v energetických odvětvích. A pouze zprostředkovatel registrovaný u ERÚ je oprávněn uzavřít smlouvu o zprostředkování v energetických odvětvích.
- Rozhodně nikdy nic nepodepisujte na místě! Nechte si čas na rozmyšlenou a všechny dokumenty si pečlivě prostudujte, případně se poraďte s blízkými či odborníky.
- Jestliže došlo k uzavření smlouvy při nevyžádané návštěvě podomního prodejce, můžete od ní odstoupit do 30 dnů od jejího uzavření. Smlouvu o zprostředkování můžete též kdykoli vypovědět podle energetického zákona (návod k odstoupení či výpovědi, vzory). Podomní prodej může být ve vaší obci zakázán. V takovém případě o něm informujte městskou či obecní policii.
- Zprostředkovatele je nezbytné jednoznačně identifikovat, popis jeho vzhledu nestačí. Chování zprostředkovatele může vést k porušení energetického zákona a zákona na ochranu spotřebitele, např. používá-li zakázané obchodní praktiky, vykonává činnost bez registrace nebo nepředá spotřebiteli uzavřenou smlouvu o zprostředkování.
![](/sites/default/files/styles/facebook/public/obsah/novinky/11260/soubory/spotrebitelska-linka-eru.png?itok=KbWVB_PZ)