Spotřeba tepla ze soustav zásobování klesla v prvním čtvrtletí o 8,6 %

14.07.2023, aktualizováno 07.08.2023
  • Oddělení kanceláře Rady
  • Média
  • Tisková zpráva

Spotřeba tepla ze soustav zásobování dále klesá, a to přesto, že už loni byla rekordně nízká. V prvním čtvrtletí tohoto roku Češi spotřebovali celkem 27,1 PJ tepla, což značí meziroční pokles o 8,6 %. Úspory se projevily napříč sektory, nejvýraznější byly v lednu a v Jihomoravském kraji. Data vyplývají ze Čtvrtletní zprávy o provozu teplárenských soustav České republiky.

Spotřeba tepla v průmyslu se meziročně snížila o 8,7 %, trend úspor se ale znatelně projevil také v sektoru obchodu, služeb, školství a zdravotnictví (-9,5 %) či u domácností (-5,2 %).

„Úporná opatření se v prvním kvartálu projevila ve spotřebě všech energií. U tepla jsme zaznamenali meziroční pokles o 8,6 %, v případě elektřiny o 5,1 % a u plynu dokonce o 14,4 %,“ shrnuje Stanislav Trávníček, předseda ERÚ.

Úsporám přál také teplejší průběh počasí, neboť průměrná teplota se v prvním čtvrtletí pohybovala 0,7 °C nad dlouhodobým normálem. Nejvyšší pokles spotřeby tepla přišel v (abnormálně teplém) lednu (-12,3 %), nejnižší v únoru (-2,3 %), v březnu se spotřeba snížila o 10,7 %.

„Když bychom spotřebu vzali po jednotlivých krajích, pak nejvíce poklesla ve Středočeském kraji, a to o 11,6 %. Následují Jihomoravský kraj s 11,4 % a Olomoucký kraj s 10,9 %, říká předseda ERÚ

Obdobně jako spotřeba klesly v prvních třech měsících letošního roku také dodávky (29,4 PJ, meziročně -7,7 %) a výroba (47,7 PJ, meziročně -7,7 %) tepla.

„Opět se významně snížila výroba tepla ze zemního plynu, hnědého i černého uhlí. V prvním případě meziročně o 7,7 %, ve druhém o 5,6 % a ve třetím dokonce o 15,8 %,“ vypočítává Stanislav Trávníček. Kromě zmíněných paliv se meziroční pokles projevil i u technologií na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KVET), a to o 7 %.

Typ: pdf
Velikost: 198.66 KB
Aktualizováno:

Sdílejte

Share icon