Radní Martina Altera Krčová je nominovaná na environmentální cenu

09.05.2023, aktualizováno 10.05.2023
  • Oddělení kanceláře Rady
  • Komunitní energetika

Přínos rozvoji komunitní energetiky. Propojení nesourodé skupiny aktérů. Vytrvalá a systematická práce ku prospěchu celé české energetiky. To je trojlístek nejzásadnějších důvodů, proč byla radní ERÚ Martina Krčová nominovaná na environmentální Cenu Josefa Vavrouška. Každoročně ji uděluje, s odkazem na ekologa, univerzitního učitele a prvního federálního ministra životního prostředí († 1995), Nadace Partnerství.

Martina Krčová si nominaci vysloužila v kategorii „za dlouhodobý přínos“. Proč konkrétně? „Dokázala propojit zcela nesourodou skupinu aktérů, kteří jí naslouchají a jsou pod jejím vedením ochotni spolupracovat ku prospěchu české energetiky. Právě díky jejímu vytrvalému tlaku na centrální energetiku došlo k přijetí vyhlášky, která umožňuje sdílení elektřiny v bytových domech, a k nastartování novely, která nastaví pravidla pro komunitní energetiku,“ stojí v odůvodnění (celé najdete na stránkách Ceny).

„Nominace si velmi vážím a beru ji nejen jako ocenění mé práce, ale i činnosti ERÚ. Bez toho, aniž bych byla členkou Rady ERÚ, bych nedosáhla možnosti spolupodílet se na rozhodování o změnách a odstraňování bariér, které brání v rozvoji komunitní energetiky. Vyvolávání proaktivní diskuze mezi účastníky energetického trhu vede k rozvoji české energetiky včetně podpory inovací. Moje snaha je dělat vše ve prospěch občanů ČR s důrazem na podporu lokálních ekonomik,“ říká radní Martina Krčová.

Martina Krčová je ekonomka, která na Energetickém regulačním úřadě pracuje od roku 2001, členkou Rady je od srpna 2019 (její celý profil najdete v sekci webu věnovanému Radě ERÚ).

Oceněné vybere čtrnáctičlenná odborná porota. Trojice laureátů (kromě „dlouhodobého přínosu“ se ještě vyhodnocují kategorie „výjimečný počin“ a „Eko zásek roku pro mladé“) si cenu převezme 22. června 2023 v Senátu.

Sdílejte

Share icon