Rada ERÚ má nového předsedu a pátého člena

02.05.2019, aktualizováno 27.07.2022
  • Oddělení kanceláře Rady
  • Média
  • Tisková zpráva

Vedení Rady Energetického regulačního úřadu se ujal nový předseda, stávající člen Rady Jan Pokorný. Do funkce nastupuje také nový člen Rady, Ladislav Havel, který dosud působil jako ředitel Odboru elektroenergetiky a teplárenství na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Pětičlenná Rada ERÚ je tak znovu úplná.

„Energetický regulační úřad nyní pracuje na zásadních dokumentech, ať už jde o přípravu na páté regulační období, změnu tarifní struktury, cenová rozhodnutí nebo další. Bez výjimky jde o pravidla, kterými se bude česká energetika řídit po mnoho dalších let. Během svého předsednictví chci proto kolegům zajistit potřebný klid na práci, kterého se jim v poslední době ne vždy dostávalo v přiměřené míře," říká nový předseda Rady ERÚ Jan Pokorný.

„Jmenování členem Rady ERÚ je pro mě poctou i odpovědností. Věřím, že mohu dobře využít svých téměř čtyřicetiletých zkušeností ve prospěch úřadu, spotřebitelů a celého hospodářství, které je na energetice bytostně závislé. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu jsem se věnoval mj. energetickému zákonu a přípravě jeho novel. Vzhledem k současnému dění na tuto činnost navážu, byť tentokrát už z odlišné pozice radního," uvádí ke svému jmenování Ladislav Havel, nový člen Rady ERÚ.

Ing. Jan Pokorný, předseda Rady ERÚ

Vystudoval Vysokou školu báňskou Ostrava, Fakultu strojní a elektro. Po dokončení studií nastoupil do Krajského střediska Centrálního zásobování teplem. V práci v teplárenství pokračoval od roku 1990 v Moravskoslezských teplárnách, a.s., kde po necelých deseti letech končil coby vedoucí oddělení marketingu. V Severomoravské energetice, a.s., Energetice Vítkovice, a.s., a ČEZ Energetických službách, s.r.o., zastával mezi lety 1999 až 2008 vyšší manažerské pozice. Od roku 2008 do roku 2015 vedl na Ministerstvu průmyslu a obchodu oddělení teplárenství. S ERÚ spolupracoval už jako člen poradního týmu KVET od roku 2012, v roce 2016 se stal místopředsedou úřadu a v roce 2017 byl jmenován do historicky první Rady ERÚ.

Ing. Ladislav Havel, člen Rady ERÚ

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. V energetice se pohybuje již od roku 1981. Pracoval v oblasti koncepcí dlouhodobého rozvoje energetiky se zaměřením na elektroenergetiku, a to v celém spektru tohoto oboru, tj. výroby a rozvodu elektřiny aj. Před nástupem do Rady ERÚ působil na Ministerstvu průmyslu a obchodu, nejprve na pozici poradce náměstka ministra v oblasti elektroenergetiky a v roce 2012 se stal ředitelem odboru elektroenergetiky a teplárenství. Mimo to zastával různé funkce v orgánech státních podniků a energetických společností. Byl významným spolutvůrcem zákona č. 222/1994 Sb., a zejména zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), a všech jeho zásadních novel a prováděcích vyhlášek.

Ke stažení

Typ: pdf
Velikost: 500.94 KB

Obsah

Sdílejte

Share icon