Letní balíček – tisková zpráva: „ERÚ vítá zveřejnění letního balíčku Evropské komise zaměřeného na transformaci evropského energetického systému“

23.07.2015, aktualizováno
  • Oddělení mezinárodní spolupráce
  • Mezinárodní spolupráce

Komise udává směr - Transformace evropského energetického systému Brusel, 15 červenec 2015

Evropská komise dnes v rámci strategie pro energetickou unii předložila návrhy, které by měly změnit postavení spotřebitelů energie, zahájit přebudování evropského trhu s elektřinou, modernizovat označování energetické účinnosti a revidovat systém EU pro obchodování s emisemi.

Předložený balíček návrhů je významným krokem v provádění strategie pro energetickou unii, která byla jako jedna z politických priorit Junckerovy Komise zahájena v únoru 2015 a jejíž součástí je politika v oblasti změny klimatu zaměřená na budoucnost. Dnešní návrhy aplikují zásadu upřednostňování energetické účinnosti a přisuzují hlavní roli na evropském trhu s energií spotřebitelům z řad domácností a podniků.

Místopředseda Komise EU pro energetickou unii Maroš Šefčovič prohlásil: „Při přijímání strategie pro energetickou unii jsme se zavázali dát evropským spotřebitelům více pravomocí, vytvořit dobře fungující jednotný trh s energií, upřednostnit zásadu energetické účinnosti a stát se světovou jedničkou v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Nyní, tedy pět měsíců po přijetí strategie pro energetickou unii, předkládáme letní balíček, který je důkazem našeho odhodlání snížit emise uhlíku v naší ekonomice a svěřit spotřebitelům klíčovou úlohu při přechodu Evropy na nový energetický systém. Nejedná se jen o nový program pro spotřebitele, ale o nový program pro celou evropskou energetiku."

Miguel Arias Cañete, člen Evropské komise odpovědný za opatření v oblasti klimatu a energetiku, řekl: „Skutky mají větší váhu než slova. Dnes jsme učinili rozhodný krok k zapracování cíle EU, jímž je alespoň 40% snížení emisí do roku 2030, do právních předpisů. Před konáním pařížské konference o klimatu vzkazuji našim partnerům z celého světa, že EU dodržuje své mezinárodní závazky. A investorům, podnikům a odvětví energetiky vzkazuji: investujte do čisté energie, je tady a bude dále růst. Evropa těmito návrhy znovu vede celosvětový přechod k nízkouhlíkové společnosti."

Úprava evropského systému obchodování s emisemi

Systém EU pro obchodování s emisemi je hlavním nástrojem Evropy v boji proti změně klimatu a vede EU k dosažení cíle spočívajícího v nízkouhlíkovém hospodářství. Dnešní návrhy zveřejněné v době příprav na pařížskou konferenci o změně klimatu představují jasný signál pro mezinárodní společenství. Návrh přichází v důležité době, v níž své pevné odhodlání prokázali také další významní aktéři jako G7 a Čína. Komise systém obchodování s emisemi revidovala proto, aby v nadcházejícím desetiletí zůstal nejúčinnějším a nákladově nejefektivnějším způsobem pro snižování emisí. Jedná se o první legislativní krok k provádění závazku EU snížit emise skleníkových plynů na svém území alespoň o 40 % do roku 2030. Ambiciózní opatření v oblasti klimatu vytvářejí podnikatelské příležitosti a otevírají nové trhy pro inovace a využívání nízkouhlíkových technologií. Navržený cílenější přístup je zaměřen na zachování mezinárodní konkurenceschopnosti průmyslových odvětví, u nichž existuje největší riziko přemístění výroby z EU do zemí, které nemají tak přísnou legislativu v oblasti skleníkových plynů, a jeho dalším cílem je nasměrování investic v oblasti energetiky k inovativnějším a čistším alternativám. Komise dále navrhuje, aby členské státy využívaly příjmy ze systému obchodování s emisemi k financování opatření, jež mají třetím zemím pomoci přizpůsobit se dopadům změny klimatu.

Jasnější štítky pro označování energetické účinnosti

Upřednostňování energetické účinnosti je hlavní zásadou strategie energetické unie proto, že účinně snižuje emise, přináší spotřebitelům úspory a snižuje závislost EU na dovozu fosilních paliv. Štítky, které uvádějí spotřebu energie, byly zavedeny před dvaceti lety a jejich úspěch byl a i nadále zůstává motivací pro vývoj účinnějších výrobků. Počet informací na štítcích však rostl a štítky jsou v současné době příliš složité. Komise proto navrhuje vrátit se k původnímu energetickému štítku se stupnicí A až G, který je pro spotřebitele jednodušší a srozumitelnější.

Návrh Komise na revizi směrnice o energetických štítcích zaručuje soudržnost a kontinuitu a umožňuje zákazníkům činit informovaná rozhodnutí, které jim umožní šetřit energii a peníze.

Posílení postavení spotřebitelů energie

Komise uznává, že energetická unie musí být vytvořena pro občany, a proto předkládá sdělení o změně postavení spotřebitelů energie, které vychází ze tří základních myšlenek:

1. spotřebitelům je třeba pomoci šetřit peníze i energii tím, že se jim zajistí lepší informace,

2. poskytne se jim větší prostor pro rozhodování související s jejich účastí na energetických trzích a

3. zajistí se pro ně ta nejvyšší úroveň ochrany.

Spotřebitelé energie musí být stejně dobře informováni jako kupující a prodávající na velkoobchodních trzích a musí mít stejná práva. Tohoto cíle lze dosáhnout jasnějšími pravidly pro reklamu a fakturaci, vytvořením důvěryhodných nástrojů porovnávání cen a posílením vyjednávací síly spotřebitelů prostřednictvím kolektivních režimů (jako jsou například hromadné změny dodavatele nebo energetická družstva).

Spotřebitelé musí mít také možnost sami produkovat energii a spotřebovávat ji za spravedlivých podmínek, které jim umožní šetřit peníze, pomáhat životnímu prostředí a přispívat k zabezpečení dodávek.

Nová struktura trhu s energií

Strategie pro energetickou unii byla vypracována proto, aby nám umožnila splnit cíle, jichž chceme v oblasti klimatu a energetiky dosáhnout do roku 2030, a Evropská unie se tak stala světovou špičkou v oblasti obnovitelné energie. Dosažení těchto cílů bude vyžadovat zásadní transformaci evropské elektroenergetické soustavy, včetně přepracování evropského trhu s elektřinou.

Dnešním sdělením zahajujeme veřejnou konzultaci o tom, jak by měl tento nový trh s elektřinou vypadat, aby splnil očekávání spotřebitelů, zajistil skutečné přínosy z nových technologií a usnadnil investice, zejména v oblasti obnovitelných zdrojů energie a nízkouhlíkových technologií výroby energie. Nová struktura trhu musí také zohlednit vzájemnou závislost členských států EU, pokud jde o energetickou bezpečnost.

Proto by měla maximálně využívat výhody plynoucí z přeshraniční hospodářské soutěže a umožnit decentralizovanou výrobu elektřiny, včetně výroby pro vlastní spotřebu, a podpořit vznik inovačních společností poskytujících energetické služby.

Více informací:

Informační přehled týkající se reformy systému obchodování s emisemi: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-5352_cs.htm

Informační přehled týkající se označování energetickými štítky: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-5350_cs.htm

Informační přehled týkající se nové struktury trhu: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-5351_cs.htm

Stránky na téma energetická unie: http://ec.europa.eu/priorities/energy-union/index_en.htm

Internetové stránky GŘ pro energetiku: https://ec.europa.eu/energy/en/news/new-electricity-market-consumers

Sdílejte