Co dělat, když máte nadstropovou cenu energií?

25.10.2023, aktualizováno 26.10.2023
  • Oddělení ochrany spotřebitele
  • Spotřebitel

Radíme, jak postupovat v případě, že vaše smluvní ceny za energie jsou vyšší, než je vládou stanovený strop (a smlouva vám trvá i v příštím roce). Pokud byste byli pasivní, hrozí vám totiž od Nového roku vyšší platby. A v některých případech může být zdražení i výrazné...  

Oslovte svého dodavatele

Dodavatel vám ještě nenabídl snížení ceny? Kontaktujte ho! Může pro Vás mít nižší cenu. Pokud jste smlouvu s ním uzavřeli přes zprostředkovatele, je dokonce možné, že vás sám oslovit nesmí. Respektive nesmí vás aktivně oslovit s nabídkou jiného produktu.   

Udělejte si "průzkum trhu"

Podívejte se i na ceníky ostatních dodavatelů, využít můžete Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu ERÚ. Nabízí někdo levnější dodávky energií? Dobrá zpráva, ještě ale pozor…

Do srovnání jsou zahrnuty (pouze) produkty a ceníky, které dodavatelé dobrovolně poskytli provozovateli srovnávače.

Nepodceňujte reference

Při rozhodnutí o změně dodavatele se neřiďte jen cenou, ale i tím, nakolik je obchodník spolehlivý a prozákaznický. To může být do jisté míry subjektivní, zkušenosti ostatních spotřebitelů (reference lze snadno najít online, poptat se samozřejmě můžete i u známých) ale hodně napoví. Zvlášť když se určité typy stížností – například na nevracení přeplatků, vymáhání pochybných sankcí či nekomunikaci – opakují.

Nezapomínejte na své závazky

Abyste mohli podepsat smlouvu s novým dodavatelem, musíte nejprve ukončit tu stávající.

  • Pokud ji máte na dobu neurčitou, můžete tak učinit kdykoliv, a to bez udání důvodu a sankce. Jen počítejte s tím, že vám poběží výpovědní lhůta, standardně tříměsíční. Sjednejte si s novým dodavatelem navazující zahájení dodávek až po uplynutí výpovědní doby u dodavatele stávajícího!
  • Smlouvu na dobu určitou před jejím uplynutím bez sankcí ukončit nelze (pokud to nebylo smluvně sjednáno nebo nenastane specifická situace popsaná v zákoně, např. jednostranné zvýšení ceny ze strany dodavatele či stěhování zákazníka). Daný slib zavazuje a smlouvy mají být splněny. Někteří zákazníci však mění dodavatele i přesto, že tím poruší stávající smlouvu a (stávající) dodavatel jim vystaví smluvní pokutu. Proč? Například proto, že nový dodavatel jim nabídne cenu o tolik nižší, že se jim vyplatí smluvní pokutu zaplatit.  Výši sankčních poplatků za předčasné ukončení smluvního vztahu máte stanovenou ve smlouvě, kterou si dobře pročtěte.

Podepište novou smlouvu

Všechny předchozí body máte „odškrtnuté“ a před sebou smlouvu s novým dodavatelem? Velmi pečlivě si ji přečtěte a doptejte se na cokoliv, čemu nerozumíte. Následně novou smlouvu podepište.